Kąpiel jest jednym z najprostszych domowych sposobów na odprężenie się i relaksację. Gorąca, aromatyczna kąpiel to dla wielu osób prawdziwa przyjemność oraz rytuał, bez którego nie wyobrażają sobie życia. Kąpiel w ciepłej wodzie faktycznie pomaga się rozluźnić i odstresować, warto jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach, aby nie przynosiła ona negatywnych skutków dla zdrowia. O czym należy pamiętać przygotowując domową kąpiel w wannie, aby była zdrowa?

Kąpiel w ciepłej wodzie rozszerza naczynia krwionośne, rozgrzewa i pomaga ukoić nerwy. Jednym z najbardziej powszechnych sposobów na wspomaganie dobroczynnego oddziaływania kąpieli na organizm jest połączenie jej z aromaterapią. W tym celu do kąpieli dodaje się specjalnych kosmetyków zawierających esencje zapachowe. Kosmetyki do kąpieli mają różnego rodzaju właściwości. Wśród nich najpopularniejsze są płyny do kąpieli, olejki do kąpieli oraz sole do kąpieli. Sole zazwyczaj zawierają ważne składniki mineralne, a gorąca woda rozszerza pory i ułatwia wchłanianie ich, stąd też kąpiel z dodatkiem soli jest bardzo dobrym pomysłem na domowy relaks i zadbanie o siebie.

Warto zadbać także o odpowiednią oprawę kąpieli, dzięki czemu wzmocni się jej właściwości antystresowe i zmniejszające napięcie psychiczne. W tym celu można zadbać o nastrojowe, niezbyt mocne oświetlenie w pomieszczeniu, na przykład za pomocą świec. Dodatkowo można odtworzyć muzykę relaksacyjną, dźwięki natury czy też muzykę klasyczną. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby wygospodarować wolny czas na rytuał kąpielowy, nie spieszyć się i nie błądzić myślami gdzieś w temacie obowiązków czy spraw do załatwienia. W innym przypadku potencjał relaksacyjny aromatycznej kąpieli nie zostanie w pełni wykorzystany i nie pozwoli ona realnie zmniejszyć stresu.

Możliwe jest także przeprowadzenie w domu we własnym zakresie pewnych kąpieli leczniczych. Mogą one, w zależności od dodanych substancji, wspomagać na przykład redukcję bólu mięśni czy stawów, albo też wspomagać leczenie problemów dermatologicznych. Substancję leczniczą, jej proporcje z wodą, temperaturę oraz czas trwania kąpieli należy dobrać i ustalić po konsultacji z lekarzem. Stosowanie niektórych specyfików leczniczych do kąpieli może wiązać się z pewnymi przeciwwskazaniami zdrowotnymi.