Sól do kąpieli należy do czołówki najczęściej używanych kosmetyków podczas domowych rytuałów kąpielowych w wannie. Dzieje się tak głównie za sprawą tego, że sól do kąpieli jest niesamowicie prosta w użyciu, nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania ani szczególnej wiedzy z zakresu pielęgnacji ciała. Warto poznać jednak kilka informacji dotyczących używania soli do kąpieli, aby zmaksymalizować jej działanie i pozytywny wpływ na skórę oraz cały organizm poddawany kąpieli z dodatkiem soli.

Kąpiel z solą do kąpieli może mieć różne działanie, w zależności od tego jak zostanie przygotowana i jak zostanie przeprowadzona. Po pierwsze jednak znaczenie ma sam rodzaj soli. Do głównych funkcji soli do kąpieli należy aromaterapia i działanie relaksacyjne. W zależności od wybranej nuty zapachowej można uzyskać różne efekty kąpieli aromaterapeutycznej, np. wyciszenie i odprężenie psychiczne lub też pobudzenie i uwolnienie energii do działania. Tutaj ma znaczenie także temperatura wody oraz pora kąpieli z dodatkiem soli, np. rozluźniająca i odprężająca w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów powinna być przeprowadzana wieczorem, w wodzie cieplejszej od naturalnej temperatury ciała i trwać stosunkowo długo, nawet do pół godziny.

Do domowych kąpieli można używać także bogatych w dobroczynne składniki soli mineralnych. Ciepła woda sprzyja wchłanianiu składników przez skórę. Sole lecznicze rozpuszczane w kąpieli mogą być stosowane między innymi jako terapia wspierająca przy schorzeniach dermatologicznych, trzeba jednak zasięgnąć opinii specjalisty odnośnie wskazań przed takim zabiegiem domowym. Kąpiele lecznicze z solą mineralną mogą być pomocne na przykład przy łuszczycy, trądziku czy egzemie.

Kąpiel częściowa z dodatkiem soli w domowym zaciszu oznacza zazwyczaj aromatyczną, rozgrzewającą i odprężającą kąpiel stóp. Istnieją specjalne sole do kąpieli przeznaczone właśnie do stóp, ich zadaniem jest przede wszystkim zmiękczenie skóry stóp i przygotowanie jej do dalszych zabiegów. Wymoczenie nóg w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli to także świetny sposób na wieczorny relaks i odprężenie po długim i stresującym dniu. Jej przeprowadzenie jest mniej czasochłonne niż kąpiel całościowa i stanowi alternatywę dla kąpieli całościowej, której na ogół nie należy poddawać się codziennie.