Kąpiele borowinowe kojarzą się przede wszystkim z zabiegami w sanatorium i faktycznie ich lecznicze zastosowanie klasyfikuje te kąpiele w poczet zabiegów sanatoryjnych. Warto wiedzieć jednak, że przeprowadzenie kąpieli borowinowej jest możliwe także w domu. Dzięki kosmetykom uzdrowiskowym, wśród których znajdują się także preparaty do przygotowywania kąpieli borowinowych w domu, nie trzeba dalekich wyjazdów by przeprowadzić zabiegi borowinowe i odczuć ich dobroczynne skutki.

Borowina do kąpieli dostępna w gamie preparatów uzdrowiskowych jest pełnowartościową borowiną posiadającą takie właściwości lecznicze i prozdrowotne, jak naturalna borowina używana do zabiegów w uzdrowiskach. Jednym z głównych wskazań do kąpieli borowinowych jest redukcja dolegliwości bólowych i napięcia mięśniowego, a także schorzenia reumatyczne oraz zwyrodnieniowe stawów. Trzeba pamiętać o tym, że do kąpieli borowinowych jest wiele wskazań, jak również istnieje szereg przeciwwskazań do ich przeprowadzania. Najlepszym wyjściem będzie uprzednia konsultacja lekarska i uzyskanie zaleceń co do kuracji borowiną.

Borowina do użytku domowego ma różne formy. Do przygotowania kąpieli borowinowych można wykorzystywać m. in. kostki borowinowe lub emulsje czy ekstrakty borowinowe. Kuracja borowiną w domu powinna być przygotowywana zgodnie z instrukcjami, aby została przeprowadzona właściwie i przyniosła spodziewane efekty. Bardzo ważne jest zwłaszcza ścisłe przestrzeganie proporcji przygotowania kąpieli borowinowej w oparciu o posiadany, przeznaczony do tego celu preparat borowinowy.

Właściwości kąpieli borowinowych są bardzo szerokie. Kąpiel borowinowa łagodzi podrażnienia skóry i stymuluje jej procesy regeneracyjne, wpływa też korzystnie na jędrność skóry i poprawia jej napięcie. Kąpiel w borowinie wykazuje również działanie rozgrzewające, bakteriobójcze i przeciwzapalne, w związku z czym pozytywnie wpływa na pracę całego organizmu. Kąpiel borowinowa jest zabiegiem silnie bodźcowym, dlatego po jej przeprowadzeniu bezwzględnie zalecany jest odpoczynek.