Mydło jest kosmetykiem, który znają wszyscy. Towarzyszy ludzkości od bardzo dawna, było wytwarzane i używane już w starożytności. Jest to kosmetyk podstawowy, którego używanie jest oczywistym zabiegiem higienicznym i pielęgnacyjnym. Najwięcej właściwości w zakresie pielęgnacji wykazują mydła naturalne, które wytwarzane są według tradycyjnych metod i przepisów. Mydła tego rodzaju podbijają rynek i wracają do łask. Dziś mydło nie kojarzy się już przede wszystkim z myciem rąk; mydło powróciło do swoich korzeni i znów postrzegane jest jako kosmetyk do mycia i pielęgnacji całego ciała. Istnieją także specjalne mydła do twarzy, a nawet do włosów.

Wybierając mydło dla siebie, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z jego składem. Dzięki temu można odróżnić prawdziwe, wartościowe mydło, od sztucznych, barwionych kostek myjących, których używanie w zasadzie nie powinno zaszkodzić, ale też nie pomoże - nie ma mowy o faktycznych właściwościach pielęgnacyjnych. Dodatkowo traktowanie tego rodzaju produktem wrażliwej, skłonnej do podrażnień czy alergicznej skóry może jej naprawdę zaszkodzić. Przy wyborze mydła należy przede wszystkim kierować się jego właściwościami i wartościami, nie wybierać wyłącznie po wyglądzie.

Mydła w zależności od użytych składników mogą mieć różne ceny, niektóre z nich mogą wydawać się dość wysokie. Warto wspomnieć jednak, że większość mydeł może się poszczycić bardzo wysoką wydajnością, co w konsekwencji w perspektywie czasu optymalizuje taki wydatek. Oczywiście na rynku są dostępne różnego rodzaju mydła, wśród których są produkty na każdą kieszeń. Dostępne są także mydła w płynie, ale w ich przypadku jeszcze bardziej baczną uwagę należy zwracać na skład produktu.

Wśród rozmaitych mydeł są także takie o właściwościach leczniczych, które wspomagają terapię przy różnych chorobach. Należą do nich na przykład mydła siarkowe, polecane do skóry z problemami dermatologicznymi ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze. Innym przykładem może być mydło borowinowe, które dzięki zawartości borowiny doskonale pielęgnuje i wzmacnia skórę, poprawiając widoczniej jej kondycję. Skuteczność mydeł leczniczych wymaga ich systematycznego stosowania.